FatalZ | Hack Forum - illegal Topluluk - Security Platform

FatalZ.ORG, Sınır Topraklarına Hoş geldiniz! Lütfen Giriş Yapın ya da Kayıt Olun.

Bakan Özer: Yarıyıl tatili uzamayacak

FatalZ

Forumun Veliahtı
Forumun Veliahtı
Durum
Mesajlar
0
Katılım
22 Eyl 2019
Tepki Puanı
18
Puanlar
800
Ticaret Puanı: 0 / 0 / 0
61f2fe1486b24a04ec75dd96.jpg


AYSEL BOZAN YILMAZ - Türkiye Özel Okullar Derneği’nin (TÖZOK) Antalya’da düzenlediği 20. Geleneksel Eğitim Sempozyumu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, TÖZOK Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Öztürk’ün açılış konuşmalarıyla dün başladı. 680 okuldan 1400’e yakın eğitimcinin ve 91 eğitim firmasının katıldığı sempozyum, “Eğitimin Dönüşümü” başlığı altında üç gün sürecek, yarın sona erecek.

Yüz yüze eğitime devam

Sempozyumda konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yarıyıl tatilinden sonra aynı kararlıkla yüz yüze eğitime devam edileceğini kaydederek, şunları söyledi: “En sık sorulan sorular, ‘Acaba tatil uzayacak mı?’ Ben de o soruyu soranlara şöyle cevap vermek istiyorum. Neden herhangi bir kapanma olacağı zaman ilk başlanılacak yerler okullardır? Neden kafeler, restoranlar, AVM’ler değildir? Bizler eğer 21. yüzyılda iddialı bir ülke olmak istiyorsak, beşeri sermayemize sürekli yatırım yapmak zorundayız. Eğitimde fırsat eşitliğini sürekli yükseltmek zorundayız.”

61f2fe1e86b24a04ec75dd98.jpg


3 bin anaokulu yapılacak

Görevine başladığı 6 Ağustos’tan itibaren üç önemli konuya önem verdiklerini hatırlatan Özer, birincisinin okulların yüz yüze açık kalması olduğunu belirterek bunu tüm eğitim kademelerinde başarılı bir şekilde tamamladıklarını söyledi. Özer, bu konuda sürecin kahramanları olarak tanımladığı öğretmenlere tekrar teşekkür etti.

Uzun yıllardan beri kronik bir sorun olan okullararası başarı farkını azaltmak için çalışmalara devam ettiklerinin altını çizen Özer, eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için üç ana konuya ağırlık verdiklerini söyledi ve ekledi: “Birincisi, okul öncesi eğitime erişimi artırmak, bir diğeri okulların imkân farklılığını azaltmak, üçüncüsü de öğretmenlerimize çok yönlü mesleki gelişimleri için destek vermek.” 2022’de Türkiye genelinde 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin anasınıfı yapacaklarını söyleyen Özer, kütüphanesi olmayan 16 bin 361 okulun tamamına kütüphane kazandırdıklarını, kitap sayısını 28 milyondan 42 milyona çıkardıklarını, yılın sonunda ise hedeflerinin 100 milyon kitap olduğunu açıkladı.

Talepler toplanacak

Öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimini desteklemek için sunulan eğitimler hakkında da bilgi veren Özer, okul bazlı öğretmen eğitimine geçeceklerini kaydetti ve ekledi: “Okullarımız, öğretmenlerinin, eğitim taleplerini toplayarak bakanlığa bildirecek, biz de gerekli finansmanı sağlayacağız. Artık öğretmen eğitimlerini merkezilikten çıkartarak yerelde kendi hedeflerine odaklanacak bir şekilde yeniden yapılandırmak için önemli adım atacağız.”

61f2fde986b24a04ec75dd94.jpg


Sempozyumda bir araya geldiğimiz Bakan Özer, eğitim gündemini değerlendirdi.

‘Değişime sırtımızı dönemeyiz’

TÖZOK Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Öztürk ise açılış konuşmasında pandeminin dönüşüm sancıları yaşayan aynı zamanda dönüşmek zorunda olan eğitimde dengelerin değişmesine neden olduğunu kaydetti. Türkiye’nin yıllardır yaptığı yatırımların, büyük çapta faydasını gördüğünü, dağıtılan tabletler, EBA ve TRT yayınlarıyla öğrencilerin önemli ölçüde eğitim imkânına kavuştuğunu belirten Öztürk, bu dönemde özel okulların daha fazla teknolojik imkâna sahip olmaları, süratle yazılım ve program satın alabilmeleri, dinamik yapıları ve değişime uyum kabiliyetleriyle, sıkıntı çekmeden bu süreçten başarıyla çıktıklarının altını çizdi.

“Eğitimin Dönüşümü” başlığı altında değinilen bu sürecin yaşanılan değişimin ta kendisi olduğunu vurgulayan Öztürk, “Bugün eğitim verdiğimiz öğrencilerin özelliklerine, mesleklerin dönüşümüne ve dünyadaki değişime sırtımızı dönemeyiz” dedi. Dünyanın Eğitim 5.0’ı konuştuğunu ve eğitimcilerin de bu konuyu geç kalmadan konuşması gerektiğini söyleyen Öztürk, “Toplum 5.0 için kilit kelimeler; teknoloji, teknolojinin yarattığı imkânlar, toplum ve bütünleşme olarak sıralanabilir. Amaç teknolojinin sunduğu tüm imkânları yaşamı ile bütünleştiren, imkanları değerlendiren, yeni ve yaratıcı fikirler, buluşlar üreten bir toplum yaratmak” diye konuştu.

Okul öncesi eğitimin Türkiye’nin geleceği için hayati önem taşıdığını vurgulayan Öztürk, şunları söyledi: “Gelişmiş ülkelerde yüzde 100’lere varan okul öncesi eğitim, ülkemizde 5 yaş gurubunda yüzde 85’e yakındır. Bir çocuğun gelişim aşamasında 6 yaş sonuna kadar olan dönem, en önemli gelişim basamaklarından biri. Özel okullar olarak resmi okul öncesi kurumların yüzde 100’e ulaştırılması bizleri mutlu eder.”

Eğitimin geleceğine ışık tutacaklar

Sempozyumda, bu yıl, son 20 yılın en iyi konuşmacıları yer alacak. Konuşmacılar ve konferans başlıklarından bazıları şöyle: MEF Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı “Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne Eğitimde Modernleşme”; Psikolog Acar Baltaş “Hayatın Hakkını Veren Gençler Yetiştirmek”; MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin “Değişen Gelecek ve Dönüşen Eğitim”; Çocuk Genç ve Yetişkin Psikiyatristi Yankı Yazgan “Okul ve Ruh Sağlığı; Koruma, Güçlendirme, Saptama ve Önleme”; İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belma Tuğrul “Başka”; Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Sinan Canan “Yeni Dünyanın Cesur Eğitimi”; Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Murat Ferman “Eğitim-Öğretimde Yeniden Optimizasyon Makul’e Davet”; MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut “Eğitim Evriliyor mu, Devriliyor mu?”; ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Yıldırım “And The Oscar Goes To...”

‘Anlaşma sağlanacak’

Konuşmasında Öğretmenlik Meslek Kanunu’na da değinen Bakan Özer, Kanun’un toplumun eğitime vermiş olduğu değerin de en somut göstergesi olacağını söyledi. “60 yıllık özlem nihayete ermiş olacak. Elbette Kanun’la ilgili herkesin farklı görüşleri var. Ama şunu bilmeliyiz en iyi her zaman iyinin düşmandır” diyen Özer, bir başlangıç yapılması gerektiğini söyledi ve ekledi: “Bu eğitimin tüm paydaşlarını tatmin edecek bir metin değil ama asgari uzlaşı metnidir.”

Kanun yasalaştığında ilaveler olabileceğini belirten Özer, özel öğretim kurumlarında da öğretmenlere benzer haklar tanınacağına inandığını dile getirdi.

Devamını oku ...
 
SPAM MESAJ ATMAK YASAKTIR!
  • Örnek: teşekkürler, sağol, çok iyi, asdqwe, eline sağlık, ty, eyv vb!
  • Örnek: Aynı mesajı sürekli olarak yazmak! teşekkürler, tşk gibi!
  • Başkalarının mesajlarını kopyalayıp aynısını yazmak yasaktır.
  • Bilginizin olmadığı konulara yorum sayınız artsın diye mesaj atmak yasaktır!
  • Yorum yaparken kendi fikrinizi yazınız! Spam mesaj atanlar yasaklanacaktır!
  • Konulara spam mesaj atan görürseniz RAPOR tuşu ile bize bildiriniz!

  • Hesap Yükseltme butonundan hesabınızı yükselterek yeni üyelere özel kısıtlamalardan kurtulabilirsiniz.

Konuyu Kimler Görüntülüyor?