FatalZ - Beyond Borders | Private illegal Topluluk - Hack Forum - Nulled Forum - Crack Forum

FatalZ.ORG, Sınır Topraklarına Hoş geldiniz! Lütfen Giriş Yapın ya da Kayıt Olun.

Hrant Dink suikastının perde arkası! 16 yıl önce bugün ne oldu?

FatalZ

Forumun Veliahtı
Forumun Veliahtı
Status
Messages
0
Joined
Sep 22, 2019
Reaction score
25
Points
800
Trade Score: 0 / 0 / 0
63c8fee886b2444a0c7b970b.jpg

Tarih 19 Ocak 2007.. Yer: Şişli Halaskargazi... 16 yıl önce Hrant Dink Genel Yayın Yönetmeni olduğu Agos Gazetesinin önünde katledildi. Saatler 15.05'i gösterdiğinde duyulan silah seslerinin ardından Hrant Dink yere yığıldı, burada hayatını kaybetti.

Suikastten 7 gün önce 'Ve işte yine uçurumun kıyısındaydım' diye yazan Hrant Dink, İstanbul'un en işlek caddelerinden birinde kurşunların hedefi oldu. Karanlık plan devreye sokanların yakalanması için düğmeye basıldı.

HAFIZALARA KAZINAN FOTOĞRAF

Tetiği çeken o gün 17 yaşında olan Ogün Samast'tı. Suikastten 34 saat sonra Samsun otogarında yakalandı. Hafızlarda polislerin Türk bayrağı tutarak tetikçi Samast ile çektirdiği fotoğraf kaldı. 2 polis daha sonra FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Samast sorgusunda cinayeti Yasin Hayal'in talimatıyla işlediğini söyledi.

63c8ff4c86b2444a0c7b971e.jpg


YARGITAY KARARI BOZDU

Cinayetin bir diğer azmettirici ise Erhan Tuncel'di. 20 Haziran 2007'de 18 kişi hakkında dava açıldı. İlk karar 17 Ocak 2012'de verildi. Azmettirici Erhan Tuncel tahliye edildi. Sanıklardan hiçbiri örgüt suçundan ceza almadı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi bu kararı bozdu. Azmettirici Tuncel 24 Ekim 2013'te tutuklandı. Samast ise 22 yıl hapis cezasına çarpıtıldı.

PERDE ARKASINDA FETÖ VAR

Cinayetin arkasındaki isimler FETÖ korumasında uzun yıllar saklanmayı başardı. Soruşturmanın seyri FETÖ'cü savcıların açığa alınmasıyla değişti. 2014'te cinayette ihmalleri olan kamu görevlilerinin yargılanmasının yolu açıldı. 26 kamu görevlisi hakkında iddianame hazırlandı. 2017'de ise FETÖ elebaşı Gülen ve eski savcı Zekeriya Öz'ün de aralarında bulunduğu 51 şüpheli hakkında yeni iddianame hazırlandı. Ardından iki dava birleştirildi. 85 sanıklı davada Samast, Hayal ve Tuncel'in de aralarında bulunduğu 9 kişinin dosyası zaman aşımı ihtimali nedeniyle ayrıldı. Temmuz 2019'da Erhan Tuncel 99 yıl 6 ay, Yasin Hayal 7 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

63c8ff6586b2444a0c7b9720.jpg


(Ogün Samast)

FETÖ KARARI 2021'DE

Cinayetin doğrudan FETÖ tarafından yapıldığı vurgulanan davada karar 26 Mart 2021'de verildi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi suikastın FETÖ'nün amaçları doğrultusunda işlendiğine hükmetti. 76 kişinin yargılandığı davada 33 kişi hapis cezası aldı.

ANAYASAYI İHLAL SUÇUNDAN CEZA

Dönemin İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ve İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, anayasayı ihlal suçlarından ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırıldı. Davada 6 kişiye daha tutuklama kararı çıktı. 29 sanık ise beraat etti. Tuncel, Samast ve Hayal için FETÖ üyeliğinden suç duyurusunda bulunuldu.

MAL VARLIKLARINA EL KONULDU

FETÖ elebaşının da aralarında bulunduğu 13 sanığın dosyası ise ayrıldı. Yargılama sürecinde FETÖ elebaşı ve firari sanıkların kaçak sayılmasına ve mal varlıklarına el konulmasına hükmedildi.

SUİKASTİN OLDUĞU YERDE ANMA

19 Ocak 2007'de silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybeden Hrant Dink için her yıl olduğu gibi bu yıl da saat 15.00'te, suikaste uğradığı Agos Gazetesi'nin eski merkezinin bulunduğu Sebat Apartmanı önünde anma töreni düzenlenecek. Törene Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, çocukları Arat Dink, Delal Dink, Sera Dink, kardeşi Yervant Dink ve tüm sevenlerinin katılması bekleniyor.

GÜVERCİNLER SEBAT APARTMANI'NDA

Bugün akşam saatlerinde Osmanbey'den yolu geçenler ise Sebat Apartmanı'na yansıyan güvercin görüntüleriyle karşılaşacak.

Hrant Dink Vakfı'ndan yapılan paylaşımda "Bu akşamdan itibaren Sebat Apartmanı önünden geçerken kafanızı yukarı kaldırmayı unutmayın. Bu akşam ve 19 Ocak'ta saat 18.00 sonrası apartmana güvercinler eşlik edecek. Kimsenin “güvercin tedirginliği” yaşamadığı bir toplum olabilmeyi diliyoruz..." ifadeleri kullanıldı.

63c8ff6586b2444a0c7b9722.jpg


KARANFİLLER BIRAKILACAK

Dink'in öldürüldüğü noktaya karanfil bırakılırken, mumlar yakılacak. Tören, Dink için saygı duruşuyla başladı

63c9132386b2444a0c7b9835.jpg


HRANT DİNK MEZARI BAŞINDA ANILDI

Hrant Dink, öldürülüşünün 16. yılında Balıklı Ermeni Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı. Törene eşi Rakel Dink, çocukları, Hrant Dink'in kardeşleri ve sevenleri katıldı. Anma töreninde Hrant Dink'in mezarına eşi Rakel Dink tarafından güller konuldu, dualar edildi.

63c9130e86b2444a0c7b9833.jpgANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Hrant Dink için her yıl olduğu gibi bu yıl da saat 15.00'te, öldürüldüğü Agos Gazetesi'nin eski merkezinin bulunduğu Sebat Apartmanı önünde anma töreni düzenlendi. Törene Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, çocukları Arat Dink, Delal Dink, Sera Dink, HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, CHP Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu, HDP Milletvekili Garo Paylan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Dink'in öldürüldüğü noktaya karanfiller bırakıldı. Apartmana Hrant Dink'in resminin olduğu pankart asıldı. Törende Hrant Dink'in konuşması dinletildi ve arkadaşları anma konuşması gerçekleştirdi.

63c91ced86b24a65d04896ad.jpg


'DOSTUMUZUN YARASINDAN HALA KAN SIZIYOR'

Hrant Dink'in arkadaşları adına bu sene konuşmayı yönetmen Emin Alper yaptı. Alper "Bugün tam 16 sene oldu. Yine içimiz buruk yine adaletin tam anlamıyla tecelli etmediğine inanarak o katilleri yaratan karanlığın hiç dağılmadığını belki de daha da koyulaştığını bilerek yine burada onun gölgesinin ebediyen uzadığı o kaldırımda toplandık. Hrant Dink'in katledilişinin üzerinden tam 16 sene geçti. Osmanbey kaldırımında yatan dostumuzun yarasından hala kan sızıyor. İçe doğru birbirine dönmüş iki ayağını arasından akan kan kendisine bir yol arıyor. Gündelik telaşları arasında koşan bir insan kalabalığından ardından ağlayan öfkeli dostlarından, adalet arayışına duvar oluş mahkeme kapılarının altından nefret ve hınç dolu kışkırtıcılarından akşamları huzurlu şekilde evine dönenlerin arasından bir yol arıyor" diye konuştu.Nedim BAYHAN-Emre Can URAN/İSTANBUL(DHA)

Devamını oku ...
 
SPAM MESAJ ATMAK YASAKTIR!
  • Örnek: teşekkürler, sağol, çok iyi, asdqwe, eline sağlık, ty, eyv vb!
  • Örnek: Aynı mesajı sürekli olarak yazmak! teşekkürler, tşk gibi!
  • Başkalarının mesajlarını kopyalayıp aynısını yazmak yasaktır.
  • Bilginizin olmadığı konulara yorum sayınız artsın diye mesaj atmak yasaktır!
  • Yorum yaparken kendi fikrinizi yazınız! Spam mesaj atanlar yasaklanacaktır!
  • Konulara spam mesaj atan görürseniz RAPOR tuşu ile bize bildiriniz!

  • Hesap Yükseltme butonundan hesabınızı yükselterek yeni üyelere özel kısıtlamalardan kurtulabilirsiniz.

Users who are viewing this thread