FatalZ - Beyond Borders | Private illegal Topluluk - Hack Forum - Nulled Forum - Crack Forum

FatalZ.ORG, Sınır Topraklarına Hoş geldiniz! Lütfen Giriş Yapın ya da Kayıt Olun.

İsmail Demir 2022 yılı hedeflerini anlattı! Türk SİHA'sı denizlere açılacak

FatalZ

Forumun Veliahtı
Forumun Veliahtı
Status
Messages
0
Joined
Sep 22, 2019
Reaction score
25
Points
800
Trade Score: 0 / 0 / 0
61f7dc7686b24444787f2aac.jpg

Aydın HASAN/MİLLİYET
Türkiye'nin F-35 projesinden çıkarılması üzerine Türkiye'nin en büyük amfibi savaş gemisi TCG Anadolu'da; kısa pistte iniş kalkış özelliğine sahip F-35B savaş uçağının yerine Bayraktar TB3 SİHA'nın konuşlandırılması için entegrasyon çalışmalarına başlanacak. 'Koca Yusuf' olarak adlandırılan A400M uçağının sonuncusunun teslimatı bu yıl içinde yapılarak 10 uçaklık A400M filosu tamamlanacak.

HANGARDA TOPLANTI DÜZENLEDİ

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı şirketlerinden HAVELSAN’ın Merkez Yerleşkesi Simülatör Hangarı'nda toplantı düzenledi.

Türkiye’nin 20 yılda en büyük sıçramalardan birini savunma sanayii alanında yaptığını dile getiren Demir, "Özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Mayıs 2004’te yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesinde alınan kararlarla artık savunma sanayiinde dış alım yerine yerli ve milli projeler dönemi başladı" dedi. "Savunma sanayii milli bir konudur. Siyasi polemiklere konu yapılmamalıdır" diyen Demir, 2021 ile ilgili şu değerlendirmede bulundu:

61f7db6086b24444787f2a90.jpg


DİK DURUŞ PROJELERİ HIZLANDIRDI

"Yerli ve milli savunma sanayiindeki dik duruş ve kararlılık, ambargolara karşı da kendi projelerimizi hızlandırdı. Sektörümüz bugün, 1500’e yakın firma ve 80.000 kişilik çalışanıyla ülkemiz ekonomisine en yüksek katkıyı veren sektörlerden biri haline geldi. Bu kapsamda yürütülen 750’yi aşkın sayıda proje ve diğer ilgili faaliyetlerin sonucunda gelinen noktada yıllık 10 Milyar ABD Doları sektör cirosu ve yıllık 3 Milyar 224 milyon dolarlık rekor ihracat tutarına ulaşıldı. Yerli ve milli ürünler, güvenlik güçlerimizin terörle mücadele operasyonlarında, yurt içi ve yurt dışındaki harekatlarında başarıyla kullanıldı.

Dost ve müttefik ülkelerimizin envanterlerinde yerlerini alan ürünler, dünyanın dört bir yanına ihraç edilirken, özellikle Türk SİHA’larının oyun değiştiren konsepti dünyanın da gündemine girdi. Savunma sanayii ürünlerimizi ihraç ettiğimiz ülke sayısı 170’e; İHA ve SİHA’lar, kara araçları, deniz platformları başta olmak üzere ihraç edilen ürün çeşidi 228’e çıktı. 2020 yılı kadar olmasa da Kovid-19 salgının etkisinin devam ettiği, çeşitli gizli-açık ambargoların daha da arttığı bir yıl olmasına rağmen, geçtiğimiz yıl hedeflerimize büyük oranda ulaştık.

Geçtiğimiz yıl çok önemli olarak gördüğümüz ve sizinle paylaştığımız 40 hedefimizin yüzde 80’ini gerçekleştirdik. Karada, havada, denizde, siber alanda güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarını yerli ve milli olarak karşılamak için yeni teslimatlar gerçekleştirdik ve yeni projelere başladık. 2021 hava savunmada gerçekten önemli bir atılım yaşadığımız bir yıl oldu. Hem Hisar A+ hem de Hisar O+ sistemlerimizi tüm unsurlarıyla TSK’ya teslim ettik. Uzun menzilli hava savunma sistemimiz SİPER’in test atışlarını başarıyla gerçekleştirdik, süreci devam ediyor. 2022 yılı da geçmişte başlayan projelerimizin tamamlandığı, yeni sistemlerimizin güvenlik güçlerimize teslim edildiği, ihtiyaçlara göre yeni projelere başlayacağımız bir yıl olacak."

61f7e3c286b24444787f2ae9.jpg


"ATAK KONUSUNDA PAKİSTAN'IN CİDDİ ARZU VE İSTEKLERİ VAR"

Pakistan’a ihraç edilecek, ATAK Helikopterleri’nde yaşanan problemin sorulması üzerine konuşan Demir, “ATAK konusunda Pakistan’ın ciddi arzu ve istekleri var. Motorun ihraç süreci uzadı, onlar da ihtiyaçlarına binaen belli bir süre bekleyebildiler. Karar değişirse de bunun müsebbibi uzayan süreç olacak. Ne Pakistan ne de Türkiye’nin bir suçu yok” açıklamasında bulundu.

"ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK"

Savunma sanayii firmalarına mecburen almak zorunda oldukları ve karşı tarafın döviz istediği ürünler haricinde döviz yerine TL kullanımını önerdiklerini vurgulayan Demir, “Mecburen almak zorunda oldukları ürünü sıralamalarını ve onları döviz ile vermelerini onun haricinde TL kullanımını öneriyoruz. Yabancı ürün oranını görmek ve olduğunca yerlileştirmek üzerine çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Gözümüz yabancı ürünlerin üzerinde ve hızla reaksiyon alarak o ürünün yerlileştirilmesini sağlıyoruz. Özellikle stratejik ürünlerin yerlileştirilmesi için şartlar ne olursa olsun çalışmalarımız devam edecek. Bazen hızlı hareket etmek gerektiğinde de risk analizi yaparak çeşitli alternatifler de üretiyoruz. Bazı konular var ki buralarda henüz yetkinliğimiz oluşmuş değil. Örneğin jet motoru konusunda malzeme ve altyapı yetkinliğimiz konusunda çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda malzeme ve altyapı konusunda AR-GE çalışmalarımızı başlattık ve sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

"ÜRÜNLERİMİZDEN SON ZAMANLARDA EN ÇOK İLGİ GÖRENLER SİHA'LAR"

Türk savunma sanayii tarafından üretilen ürünlerin çok geniş bir ihracat yelpazesi olduğuna da dikkat çeken SSB Başkanı Demir, “Ürünlerimizden son zamanlarda en çok ilgi görenler SİHA’lar. Tabi ki zırhlı muharebe araçlarımız ve taşıyıcılarımıza da ilgi var. Hafif mühimmat ve roketlerimiz ilgi görüyor. Coğrafya olarak çok geniş bir kitleye hitap ediyoruz. Afrika ülkelerinden çok büyük ilgi var. Uzak Doğu, Orta Asya’dan bazı ülkeler ile çalışmalarımız var. Ürünlerimizin kalitesini görüldüğü için çok sayıda ülkeden talepler de geliyor. Ukrayna ile ilişkilerimiz de var Rusya ile ilişkilerimiz de var bu ilişkilerin krizlerden etkilenmemeleri için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugün çeşitli harekatlarda karşımıza çıkartılan ürünlerin muhtelif bazı ülkelerden olduğunu görebiliyoruz” diye konuştu.

"60 YILDA GELİNEN NOKTAYA SON 10 YILDIR ULAŞMAYA ÇALIŞIYORUZ"

SSB Başkanı Demir, ayrıca ATAK helikopterlerinde kullanılan motorun ithal edilmesinin nedenini soran basın mensubuna, “Motor projelerimiz daha yeni başladı. Tarihçesi çok eski değil. Dünya bunu 60-80 yıldır üretiyor. Biz 60 yılda gelinen noktaya son 10 yıldır ulaşmaya çalışıyoruz. Malzeme altyapımızı geliştirmemiz lazım. Biz de bununla ilgili tüm altyapılarımızı hazırlıyoruz. Bu tür çalışmalar olgunlaşarak ilerler. Küçük turbo jet motorumuzu yaptık, yavaş yavaş büyüye büyüye geliyoruz. Ama 60 yıldır belli bir noktaya gelmiş ülkelere ulaşmak için 10 yıldır uğraştığımızı bilmenizi isterim” şeklinde cevap verdi.
SSB Başkanı Demir ayrıca, Rusya ile S-400’ler konusunda iki parti alım için anlaşıldığını ve bu anlaşmanın aynı şekilde devam ettiğini kaydetti.

61f7dbbe86b24444787f2a92.jpg


KOCA YUSUF FİLOSU

Demir, Savunma Sanayii 2022 yılı hedeflerini şöyle sıraladı:

*Milli Muharip Uçağın geliştirmesine ve parça üretimlerine devam edilecek.

*Özgün Helikopterimiz GÖKBEY’in ilk teslimatları Jandarma Genel Komutanlığına gerçekleştirilecek.

*Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı HÜRJET hangardan çıkacak ve yer testleri başlayacak.

*Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ teslimatları yapılacak.

*Mini İHA-D sistemleri ve Mühimmat Bırakan Mini İHA BOYGA’lar ilk kez kullanıma girecek.

*Kısa pistli gemilere iniş kalkış yapabilecek Bayraktar TB3 SİHA ilk uçuşunu yapacak.

*Son A400M uçağının teslimatı yapılarak 10 uçaklık A400M filomuz tamamlanacak.

*Meltem-3 Projesi kapsamında 2 adet P-72 Deniz Karakol Uçağı teslimatıyla proje tamamlanacak.

POLİSE KEŞİF UÇAĞI

*Emniyet Genel Müdürlüğü için İnsansız Keşif Uçağı Projesi başlatılacak.

*Milli ve yerli üretim LNA modülüne uzayda tarihçe kazandırılıp, gemilerin konum ve rota bilgilerinin elde edilmesini sağlayacak KILIÇSAT Küp Uydu uzaya fırlatılacak.

*Hava - Hava Füzesi (Göktuğ) Projesi kapsamında BOZDOĞAN Görüş İçi Füzeler ve GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Füzelerin ilk teslimatları yapılacak.

*Gökdeniz Yakın Hava Savunma Sistemi ilk kez İSTANBUL Fırkateynine entegre edilecek.

*SUNGUR Portatif Hava Savunma Füzelerinin ilk teslimatları gerçekleştirilecek.

*Kaideye Monteli Cirit (KMC) Projesinde ilk teslimatlar yapılacak.

*PARS 6x6 Mayına Karşı Korumalı Araçların ilk teslimatları yapılacak.

*Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA’nın ilk teslimatı yapılacak.

*Modernize Edilmiş ve insansız silah kulesi entegre edilmiş ilk Zırhlı Muharebe Aracı-ZMA teslim edilecek.

M60 TANKINA MİLLİ SİSTEM

*M60T tanklarındaki atış kontrol sistemlerinin yerli ve milli Volkan-M sistemiyle yenilenmesine başlanacak.

*MİLGEM 6-7-8. Gemilere dair sözleşmeler imzalanacak.

*Türk Tipi Hücum Botu Projesi (TTHB) kapsamında prototip geminin inşasına yönelik süreç başlayacak.

*Çok Amaçlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU’ya Bayraktar TB3 SİHA entegrasyonu çalışmalarına başlanacak.

*Yeni Tip Denizaltı Projesinde 2. Denizaltı havuza çekilecek.

*Yeni insansız deniz araçları projeleri başlatılacak.

*SOM ve ATMACA füzelerinde kullanılacak KTJ3200 Turbojet Motoru teslim edilecek.

*İnsansız Hava Araçlarında Kullanılacak Elektronik Harp Sistemlerinin Geliştirilmesi-İHASOJ Projesi başlatılacak.

*Milli Elektronik Harp Suiti Geliştirme-FEWS Projesi başlatılacak. Erken İhbar Radar Sistemi ERALP, Alçak İrtifa Radar Sistemi ALP ve Havaalanı Trafik Radarlarının ilk teslimatları yapılacak.

*İHA’larda kullanılan CATS kameralarımızın gelişmiş versiyonu ASELFLIR-600 Projesi sözleşmesi imzalanacak.

*İlk x-ray araç ve konteyner tarama sistemi MİLTAR (Milli Tarama Sistemi) Ticaret Bakanlığı’nın İzmir Alsancak Limanındaki tesisine kurulacak.

*Jandarmaya Akıllı Kontrol Noktası ve Jandarma Akıllı Devriye Uygulamasının kurulumları başlayacak.

*Milli gösterge modülü içeren AVCI-2 Kask Sistemi, ATAK helikopterlerinde kullanılmaya başlanacak.

Hem denizde hem karada büyük bir güç çarpanı: ZAHA'ya Pasifik ilgisi
Hedef S-400 ayarında sistem: SİPER
MKE Genel Müdürü Yasin Akdere Milliyet'e açıkladı! Türkiye dünyada 4 ülke arasında

Devamını oku ...
 
SPAM MESAJ ATMAK YASAKTIR!
  • Örnek: teşekkürler, sağol, çok iyi, asdqwe, eline sağlık, ty, eyv vb!
  • Örnek: Aynı mesajı sürekli olarak yazmak! teşekkürler, tşk gibi!
  • Başkalarının mesajlarını kopyalayıp aynısını yazmak yasaktır.
  • Bilginizin olmadığı konulara yorum sayınız artsın diye mesaj atmak yasaktır!
  • Yorum yaparken kendi fikrinizi yazınız! Spam mesaj atanlar yasaklanacaktır!
  • Konulara spam mesaj atan görürseniz RAPOR tuşu ile bize bildiriniz!

  • Hesap Yükseltme butonundan hesabınızı yükselterek yeni üyelere özel kısıtlamalardan kurtulabilirsiniz.

Users who are viewing this thread