FatalZ - Beyond Borders | Private illegal Topluluk - Hack Forum - Nulled Forum - Crack Forum

FatalZ.ORG, Sınır Topraklarına Hoş geldiniz! Lütfen Giriş Yapın ya da Kayıt Olun.

İstanbul'da heyecanlandıran keşif! 'Önemli sonuçlar ortaya çıktı'

FatalZ

Forumun Veliahtı
Forumun Veliahtı
Status
Messages
0
Joined
Sep 22, 2019
Reaction score
25
Points
800
Trade Score: 0 / 0 / 0
61f80ed686b24a07d4c1d7a3.jpg

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaraş tarafından düzenlenen "Trakya’da Arkeoloji" çevrimiçi konferans serisinin 12'ncisi, “Doğu Trakya’da Önemli Bir Keşif: Beşiktaş’ta Erken Tunç Çağı” başlığı ile gerçekleştirildi. Konferansın konuğu ise İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Rahmi Asal oldu.

İstanbul’un merkezi kabul edilen boğazların orta noktasında süren metro inşaatı nedeniyle uzun süredir kurtarma kazısı yapıldığını ifade eden Asal, meydan olarak kullanılan alanda bu kadar önemli sonuçlar elde edileceğini tahmin edemediklerini belirtti. Arkeolojik kazılar ilerledikçe İstanbul Boğazı’nda Kurgan kültürüne dair önemli sonuçlar ortaya çıktığını söyleyen Asal, “Bugüne kadar kazısı yapılan dar alanda toplamda 47 kurgan saptandı, kurganların etrafında ise 120’ye yakın hediyeleriyle birlikte gömü buluntuları tespit edildi. Gömülerin farklı tiplerde olmasına rağmen kurganların en az iki evreye ait olduğu kesinleşti. Kurgan sayısı ve tipinden dolayı medyada bugüne kadar göç yollarının Anadolu’dan Trakya’ya mı yoksa Balkanlar üzerinden Trakya’dan Anadolu’ya mı geçtiği tartışıldı. Hatta bu kurganların Ön-Türklere ait olup olmadığı popüler bilim dergilerine ve medyaya yansıdı. Ancak tüm bu sonuçlarla birlikte İstanbul Boğazı’ndaki bu olağanüstü buluntular, hem boğazların jeomorfolojik evrimi hem de arkeolojik yerleşmeleri hakkında daha fazla araştırma ve inceleme yapılması gerektirdiğini göstermektedir” dedi.

Sunumun ardından arkeolojik çalışmalarda elde edilen buluntular değerlendirildi ve etkinlik, katılımcılardan gelen soruların yanıtlanmasıyla sona erdi.

Devamını oku ...
 
SPAM MESAJ ATMAK YASAKTIR!
  • Örnek: teşekkürler, sağol, çok iyi, asdqwe, eline sağlık, ty, eyv vb!
  • Örnek: Aynı mesajı sürekli olarak yazmak! teşekkürler, tşk gibi!
  • Başkalarının mesajlarını kopyalayıp aynısını yazmak yasaktır.
  • Bilginizin olmadığı konulara yorum sayınız artsın diye mesaj atmak yasaktır!
  • Yorum yaparken kendi fikrinizi yazınız! Spam mesaj atanlar yasaklanacaktır!
  • Konulara spam mesaj atan görürseniz RAPOR tuşu ile bize bildiriniz!

  • Hesap Yükseltme butonundan hesabınızı yükselterek yeni üyelere özel kısıtlamalardan kurtulabilirsiniz.

Users who are viewing this thread