FatalZ - Beyond Borders | Private illegal Topluluk - Hack Forum - Nulled Forum - Crack Forum

FatalZ.ORG, Sınır Topraklarına Hoş geldiniz! Lütfen Giriş Yapın ya da Kayıt Olun.

Mail Üzerinden Fax Gönderme ve Alma

decoman

New Member
New Member
Status
Messages
5
Joined
Apr 19, 2021
Reaction score
0
Points
300
Location
istanbul
Trade Score: 0 / 0 / 0
Eğer bu yazıyı okuyorsanız, muhtemelen faksın ne olduğunu ve avantajlarını biliyorsunuzdur. Fakat faksın artık teknoloji dünyasında çok kullanılmadığından da haberdarsınızdır.

Küresel olarak gelişen teknoloji, işleri daha kullanışlı hale getirmeye çalışırken, faks göndermek istediğinizde hala hantal bir faks makinesi mi kullanıyorsunuz?

Cevabınız muhtemelen hayırdır.

Peki e-mail üzerinden faks göndermeyi hiç duydunuz mu?

Kulağa karmaşık gelse de, e-mail üzerinden faks göndermek, aslında bir e-posta göndermek kadar kolaydır. E-posta’ya ve hatta geleneksel faks makinelerine göre sayısız avantaj sağlar.

Şirketler Neden Hala Faks Kullanıyor?
Birçoğu için modası geçmiş bir teknoloji gibi görünse de gerçek şu ki, faks, özellikle hukuk, sağlık, devlet, telekomünikasyon ve eğitim endüstrilerinde, belgeleri güvenli bir şekilde değiş tokuş etmek için hala en güvenilir yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor.

1. Yasal bağlayıcılık
Faksla gönderilen belgeler, özellikle fiziksel veya dijital imza ile imzalanmışsa, yasal olarak bağlayıcı kabul edilir. Öte yandan e-posta’lar her zaman yasal olarak bağlayıcı değildir.

Faks gönderirken mesajlar telefon hatları aracılığıyla iletildiğinden, bir bilgisayar korsanının bir faksın gönderilmesini kesintiye uğratabilmesi için tam olarak ne zaman gönderileceğini bilmesi gerekir. Bu nedenle, bir faksın gerçekliği neredeyse hiç sorgulanmaz. Fakat e-posta hesaplarına yetkisiz kullanıcılar tarafından erişilmesi oldukça kolaydır ve bazen gerçeklikleri sorgulanabilir.

2. Güvenlik
E-mail üzerinden faks gönderirken, her ne şekilde olursa olsun, devreye giren en önemli faktör güvenilirliktir. Faks önemli ve güvenli iletişim için kullanıldığından, gönderdiğiniz faksın gerçekten diğer kişiye teslim edildiğinden emin olmanız gerekir.

Sadece bu kadar da değil, aynı zamanda iletişimin gizli ve sadece sizinle onlar arasında olduğuna dair bir güvence de almanız gerekir. Bu nedenle, herhangi bir rastgele uygulamaya güvenemezsiniz.

3. Maliyet
Faks, e-posta güvenliğini sağlamaktan daha ucuzdur. Birçok şirketin hala faksı tercih etmesinin bir başka nedeni de, e-posta’nın yasal ve veri koruma standartlarına uygun olmasını sağlamanın, faks kullanmaktan çok daha pahalı olabilmesidir.

E-mail Üzerinden Faks Gönderme Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Faksın e-mail’de nasıl kullanılacağına girmeden önce, e-mail’den faks ve fakstan e-mail arasındaki farkı anlayalım. Bu farklardan bazıları çok benzer ve hatta aynı gelebilir. Ancak bunlar tamamen zıt şeylerdir, fakat aynı kavramı kullanırlar.

1. E-mail’den Faks
E-mail’den faks, e-mailden faks numarasına, e-posta adresiniz üzerinden bir faks gönderebileceğiniz anlamına gelir. Bu işlem temel olarak bir e-mail göndermeye benzer. Uzman Posta, Gmail, Yahoo Mail, Hotmail vb. gibi tüm e-posta istemcilerini bu amaçla kullanabilirsiniz.

2. Fakstan E-mail
E-mail’den faks göndermede, e-posta istemcinizden bir faks gönderiyordunuz. Fakstan e-mail’e geçişte süreç tersine çevrilir. Faks numaranızla herhangi biri size faks gönderebilir ve faks e-posta gelen kutunuzda görünür.

Peki bu sistem nasıl çalışır?

Çoğu kişinin bir faks makinesi olmadığından ve bu makineye 7 gün 24 saat erişemeyenler olacağı için, fakstan e-mail, alınan fakslarınızı hiçbir şeyi kaçırmadan öğrenmeniz için güvenli bir yol sağlar.

Size gönderilen fakslar PDF’ye dönüştürülür ve e-posta bildirimiyle birlikte eklenir. Bu nedenle, fakslanan belgeleri görülmeleri gerektiği gibi görüntüleyebilirsiniz.

Bir E-mail Adresine Doğrudan Faks Gönderebilir Misiniz?
Doğrudan bir e-posta adresine (veya bir e-posta adresinden) faks gönderemezsiniz. Bir faks makineniz olsa bile, e-posta’yla faks göndermek veya e-posta’ya faks göndermek mümkün değildir.

Faks iletişimi, analog iletimde çalışır. Tüm bilgiler, sabit hatlı telefon üzerinden arama yaptığınızda kullanılanlarla aynı olan telefon sinyalleri biçiminde aktarılır.

Bununla birlikte, e-posta adresi iletişimi internet tarafından sağlanmaktadır. Tüm e-posta verileri, analog yerine dijital bir ortamda çalışan bir internet bağlantısı üzerinden gönderilir ve alınır. Bu, faksları ve e-postaları birbirleri için anlaşılmaz hale getirir.

Ancak, bu işlemi kolaylaştıran çevrimiçi ücretsiz faks hizmetleri vardır. Faks numaranız üzerinden size bir faks gönderiyorlarsa, çevrimiçi faks hizmeti bu faksı tercüme edecek ve size bir e-posta olarak iletecektir. Benzer koşullarda, faks ekli bir e-posta gönderiyorsanız, çevrimiçi faks hizmeti bunu uygun bir faksa çevirecek ve diğer kişiye iletecektir.

E-mail Üzerinden Faks Göndermek
Birçok web hizmeti, seçtiğiniz herhangi bir numaraya faks gönderebilir. Bazı hizmetlerde, az sayıda sayfa iletiyorsanız faks göndermek ücretsizdir. Ücretsiz kullanımda faks hizmeti genellikle kapak sayfasına kendini tanıtan bir reklam veya logo yerleştirir. Daha fazla sayfa göndermeniz gerekiyorsa veya bir reklamın faksınızı karıştırmasını istemiyorsanız, belirli bir maliyete katlanmanız gerekir. Alternatif olarak, birçok hizmet sizden aylık ücret alır ve birçoğu 30 günlük veya 60 günlük bir deneme sunar.

Fakslamak istediğiniz belgenin basılı kopya biçiminde olduğunu varsayarsak, önce taramanız gerekir. Taranan belgeyi PDF veya TIF dosyası olarak kaydedebilirsiniz, ancak dosyanın elektronik sürümünü saklamak ve bir noktada başkalarıyla paylaşmak istiyorsanız PDF daha iyi bir seçimdir. Tipik olarak, bilgisayarınızı ve bir tarayıcıyı veya hepsi bir arada yazıcıyı kullanarak bir belge tararsınız. Ancak gerekli donanıma sahip değilseniz, bir tarama uygulaması kullanarak belgeyi cep telefonunuzla tarayabilirsiniz.
 
SPAM MESAJ ATMAK YASAKTIR!
  • Örnek: teşekkürler, sağol, çok iyi, asdqwe, eline sağlık, ty, eyv vb!
  • Örnek: Aynı mesajı sürekli olarak yazmak! teşekkürler, tşk gibi!
  • Başkalarının mesajlarını kopyalayıp aynısını yazmak yasaktır.
  • Bilginizin olmadığı konulara yorum sayınız artsın diye mesaj atmak yasaktır!
  • Yorum yaparken kendi fikrinizi yazınız! Spam mesaj atanlar yasaklanacaktır!
  • Konulara spam mesaj atan görürseniz RAPOR tuşu ile bize bildiriniz!

  • Hesap Yükseltme butonundan hesabınızı yükselterek yeni üyelere özel kısıtlamalardan kurtulabilirsiniz.

Users who are viewing this thread